Timetable

2016-09-26
St Swithun’s Church Hall
St Nicholas Church Hall
2016-09-27
St Swithun’s Church Hall
St Nicholas Church Hall
Farringtons School
2016-09-28
St Swithun’s Church Hall
St Nicholas Church Hall
2016-09-29
St Swithun’s Church Hall
St Nicholas Church Hall
2016-09-30
Warren Road Primary School
St Swithun’s Church Hall
Badgers Mount Memorial Hall
2016-10-01
St Mary’s Church Centre
Farringtons – Junior School Gym
Farringtons – Dance Studio
St Swithun’s Church Hall
St Nicholas Church Hall
St Swithun’s Church Hall
St Nicholas Church Hall
Farringtons School
St Swithun’s Church Hall
St Nicholas Church Hall
St Swithun’s Church Hall
St Nicholas Church Hall
Warren Road Primary School
St Swithun’s Church Hall
Badgers Mount Memorial Hall
St Mary’s Church Centre
Farringtons – Junior School Gym
Farringtons – Dance Studio
16:00 - 16:20
Private Lesson
16:00 - 16:30
Grade 1 Modern Exam Practice
16:15 - 16:40
Private Lesson
16:20 - 17:00
Grade 4 Modern
16:30 - 17:00
Grade 1 Modern
16:40 - 17:00
Private Lesson
17:00 - 17:30
Grade 1 Tap
17:00 - 17:40
Grade 6 Modern
17:00 - 17:40
Grade 5 Modern
17:00 - 17:40
Intermediate Tap
17:30 - 18:00
Grade 3 Tap
17:40 - 18:20
Grade 4 Tap
17:40 - 18:20
Grade 6 Tap
17:40 - 18:20
Grade 5 Tap
18:00 - 18:45
Grade 4 Modern
18:20 - 19:50
Advanced Senior Elite Performance Team
18:20 - 19:50
Intermediate Elite Performance Team
18:20 - 19:50
Senior Elite Performance Team
18:45 - 19:30
Grade 5 Tap
19:20 - 20:20
Advanced 2 Tap
19:30 - 20:15
Intermediate Foundation Modern
19:50 - 20:35
Senior Elite Festival Squad
20:15 - 21:00
Adult Advanced Tap
21:00 - 21:45
Adult Modern
09:30 - 10:00
Melody Bear ‘Little Bear Feet’

Children of walking age & above accompanied by parent/carer

12:00 - 12:30
Lunchtime Street Dance Club 2 – Years 3 & above

Farringtons School pupils only

12:30 - 13:00
Lunchtime Street Dance Club 1 – Reception, Yrs 1 & 2

Farrington School pupils only

16:00 - 16:40
Junior Festival Squad
16:40 - 17:40
Mini Elite Performance Team
16:40 - 17:40
Junior Elite Performance Team
17:15 - 18:00
Grade 4 Tap
17:40 - 18:20
Grade 2 Modern
17:40 - 18:20
Grade 1 Modern
18:00 - 18:45
Grade 5 Modern
18:20 - 18:40
Private Lesson
18:20 - 19:00
Grade 3 Modern
18:40 - 19:00
Private Lesson
18:45 - 19:30
Break
19:00 - 19:20
Private Lesson
19:00 - 19:40
Commercial & Hip Hop ages 9 – 12 years
19:30 - 20:15
Adult Ballet
19:40 - 20:20
Contemporary Dance ages 9 – 18 years
20:20 - 21:00
Commercial & Hip Hop ages 13 – 18 years
16:00 - 16:40
Street Dance 1
16:00 - 16:40
Street Dance 2
16:40 - 17:20
Theatre Performance Company 1
16:40 - 17:20
Theatre Performance Company 2
17:15 - 18:00
Grade 1 Ballet
17:20 - 17:40
Advanced Senior Drama Group
17:20 - 17:40
Advanced Junior Drama Group
17:40 - 18:00
Advanced Senior Singing Group
17:40 - 18:00
Advanced Junior Singing Group
18:00 - 19:00
Theatre Performance Company 3 (ages 11+)
18:00 - 19:00
Theatre Performance Company 4
18:00 - 18:45
Grade 2 Ballet
18:45 - 19:30
Grade 3 Ballet
19:00 - 20:00
Street Dance & Lyrical 3
19:00 - 20:00
Street Dance & Lyrical 4
19:30 - 20:15
Grade 4 Ballet
20:00 - 20:40
Intermediate Modern
20:00 - 20:40
Gold Jazz
20:15 - 21:00
Grade 5 Ballet
16:00 - 17:15
Primary Ballet, Modern & Tap
16:00 - 16:40
Street Dance 1
16:00 - 16:45
Grade 1 Ballet
16:40 - 17:20
Theatre Performance Company 1
16:45 - 17:15
Grade 1 Tap
17:15 - 17:45
Grade 3 Tap
17:15 - 17:45
Grade 2 Tap
17:20 - 18:00
Street Dance 2
17:45 - 18:30
Grade 3 Ballet
17:45 - 18:30
Grade 2 Ballet
18:00 - 18:40
Theatre Performance Company 2
18:30 - 19:10
Junior Limbering & Conditioning
18:30 - 19:10
Senior Limbering & Conditioning
19:10 - 20:10
Grade 6 Ballet (includes pointe work)
19:10 - 20:10
Grade 5 Ballet (includes pointe work)
19:10 - 20:10
Grade 4 Ballet
20:10 - 20:50
Adult Non-Beginner Tap
20:10 - 21:10
Intermediate Ballet (incs pointe work)
12:10 - 12:50
Street Dance Club 1 (Yrs 2 & 3) Warren Road Pupils Only
12:45 - 13:20
Street Dance Club 2 (Yrs 4,5 & 3) Warren Road Pupils Only
16:30 - 17:00
Private Lesson
16:40 - 17:40
Junior Elite Performance Team
17:00 - 17:30
Private Lesson
17:30 - 18:00
Private Lesson
17:40 - 18:40
Intermediate Elite Performance Team
18:00 - 18:30
Private Lesson
18:30 - 19:00
Private Lesson
18:40 - 19:20
Limbering & Conditioning
19:00 - 19:30
Private Lesson
19:20 - 20:20
Senior Elite Performance Team
19:30 - 20:00
Private Lesson
08:50 - 09:20
Pre-school Melody Bear Ballet
09:20 - 09:50
Primary Tap
09:30 - 10:30
Theatre Performance Company 2 Improvers
09:50 - 10:30
Theatre Performance Company 2
09:50 - 10:20
Primary Ballet
09:55 - 10:25
Primary Tap
10:20 - 10:50
Street Dance 1
10:25 - 11:05
Street Dance 1 & Theatre Performance 1
10:30 - 11:10
Street Dance 2
10:30 - 11:10
Street Dance 2 Improvers
10:50 - 11:20
Theatre Performance Company 1
11:05 - 11:35
Primary Ballet
11:10 - 11:50
Grade 2 Ballet
11:20 - 11:50
Grade 1 Tap
11:35 - 12:15
Grade 1 Ballet
11:50 - 12:30
Limbering & Conditioning (Grade 2 & above)
11:50 - 12:20
Grade 1 Ballet
12:15 - 12:45
Grade 1 Tap
12:20 - 12:50
Street Dance 2
12:30 - 13:10
Street Dance 3 & 4
12:45 - 13:15
Grade 2 Tap
12:50 - 13:30
Theatre Performance Company 2
13:10 - 13:50
Theatre Performance Company 3 & 4
13:15 - 14:05
Grade 3 Ballet
13:30 - 14:00
Grade 2 Ballet
13:50 - 14:40
Grade 5 Modern
14:00 - 14:30
Grade 2 Tap
14:05 - 14:45
Grade 3 Tap
14:40 - 15:20
Grade 6 Modern
14:45 - 15:35
Grade 4 Ballet
15:20 - 16:00
Grade 6 Tap
15:35 - 16:15
Grade 4 Tap & Grade 5 Tap
16:00 - 17:15
Intermediate Ballet (includes pointe work)
16:15 - 17:15
Grade 5 Ballet
17:15 - 17:55
Intermediate Tap
17:15 - 18:15
Grade 6 Ballet (includes pointe work)
Select date to see events.